Tajná chodba

Kdo z místních by neznal bzeneckou „tajnou chodbu“? Kdo z nich si u ní nehrál jako malé dítě a napjatě nepozoroval tajuplný černý otvor mizející v nitru kopce? Dle pověsti jí byl spojen bzenecký hrad s hradem Buchlov. Tudy utíkal hradní pán Ctibor Vajda držíce v náručí svého syna, aby unikl ze spárů husitů, kteří oblehli bzenecký hrad.

Ke skutečnému původu této tajné chodby, ale musíme do jiné doby – v ní se již neozývá třeskot mečů a skřípot zbrojí, ale naopak rachot kulometů a výbuchy dělostřeleckých nábojů. Nejsou zde žádní rytíři ve zbroji, ale zabahnění vojáci krčící se v zákopech a v obavách očekávající další z bodákových útoků I. světové války. Nejeden z vojáků, který se vrátil na dovolenou domů, již nechtěl zpět na frontu a raději si zvolil život dezertéra. Život v ukrývání, kdy při dopadení hrozilo v lepším případě věznění v Brně a opětovné nasazení na frontě v některém z trestných praporů, v horším případě pak rovnou popravčí četa. Tito dezertéři se sdružovali ve skupinách tzv. „Zelených kádrech“. Jeden z nich působil i v okolí Bzence. Tito dezertéři si zvolili k vybudování jednoho ze svých četných úkrytů severovýchodní svah Starého hradu. Zde v zarostlém svahu vyhloubili ukrýt, který tvořila krátká předprseň s úzkou vchodovou chodbou ústící do dvou za sebou umístěných místností. Ventilaci obstarávaly čtyři větrací šachty, v druhé místnosti byla také ve stropě úzká šachta sloužící jako komín. Ta ústila k falešnému malému ohništi na plácku vysoko nad úkrytem – každý kdo by zpozoroval dým a zašel se sem podívat, našel by jen malé opuštěné ohniště. Tento Zelený kádr – který vedl dle pamětníků jistý Bahula z Osvětiman – si obstarával potravu různými způsoby. Nejen z přebytků, které jim věnovaly jejich rodiny a sympatizující místní obyvatelstvo, ale také tím, že chodili v uniformách a na falešné rekvírační lístky zabavovali statkářům „pro vojenskou správu“ jejich chované domácí zvířectvo.

Když pak válka skončila, stal se tento úkryt oblíbeným rejdištěm místních dětí. Městský úřad za první republiky ze strachu, aby nedošlo k závalu, nařídil zasypání úkrytu – další generace bzeneckých chlapců se však vždy po nějakých letech postarali, aby byla „tajná chodba“ zase odkryta. Eroze však neúprosně pokračuje a je jen otázkou času, kdy bzenecká „tajná chodba“ zmizí úplně. Působení dezertérů tak už bude připomínat jen pár fragmentů výstroje a výzbroje, které zde byly nalezeny a vzpomínky mnoha chlapců a dívek na místo jejich dětských her. A jak budou dospívat a stárnout – čas odvane do zapomnění i tyto vzpomínky a zbude jen další z pověstí…

Galerie snímků

Uvedené fotografie úkrytu a jeho nejbližšího okolí byly pořízeny v roce 2021 bzeneckým fotografem Filipem Radostou.