Jen těžko si teď po více než 100 letech můžeme představit co prožívali naši dědové a pradědové na bojištích I. světové války. Ze Bzence bylo za války odvedeno celkem 632 bzeneckých mužů, z nichž spousta zahynula a jejich jména jsou vyryta do Pomníku padlým v Olšovské ulici. Když jsem přepisoval před lety válečný deník Vladimíra Sýkory s jeho vzpomínkami z I. světové války, nevěděl jsem, že se jednou v budoucnu objeví deník dalšího Bzenčana, který si v průběhu války zapisoval své zážitky a myšlenky. Jmenoval se Josef Křížek (nar. 17. 5. 1891) a jeho otec byl zdejší radní a pekařský mistr Isidor Křížek. Začátek války zastihnul Josefa při prezenční vojenské službě v dělostřeleckých kasárnách v Brně. Vraťme se tedy do 31. července 1914, kdy byla vyhlášena všeobecná mobilizace a mladý Josef si koupil deník a začal si zapisovat své zážitky s obavami, co budoucnost přinese. Prožijme spolu s ním jeho putování bojišti I. světové války den po dni a měsíc po měsíci…

Deníky se dochovaly a lze je uveřejnit díky T.J. Sokol Bzenec, kde byl Josef Křížek činný a po válce působil jako náčelník jednoty. Své deníky později předal do archivu T.J. Sokol Bzenec pro poučení budoucím generacím.

Zápisy z deníku budou na web přidávány průběžně, tak jak se nám je bude dařit zpracovávat.

Josef Křížek: Válečný deník 1914 – 1918

Pluk polních dělostřelců č. 5, dělostřelecká baterie č. 3 (Feldkanonen-Regiment nr. 5, batterie 3)

 

Josef Křížek se narodil 17. 5. 1891 ve Bzenci. Jeho otec Isidor Křížek zde měl pekárnu a působil v městské radě. Počátek války Josefa zastihl při prezenční službě u dělostřelců v Brně. Po válce působil jako náčelník T.J. Sokol Bzenec a provozoval ve městě pekařství. Oženil se v roce 1921 s Josefou Brázdovou ze Bzence. Zemřel 28. 11. 1963. Na snímku i se svou rodinou v sokolském kroji.

Deník

Započato 31. 7. 1914.

 

-jednotlivé zápisy otevřete kliknutím na daný měsíc-

Galerie snímků