Zpráva vedoucí žen za rok 1932

Letošní rok 1932, jenž byl vyvrcholením oslav stého výročí narozenin zakladatele Sokolstva Dr. Miroslava Tyrše, ukládal nám všem velké povinnosti, abychom dokázali, že myšlenka sokolská je věčně živá, že dovede uchvátiti srdce i mysl svých vyznavačů a nadchnouti je ke službě národu. Museli jsme napnouti své síly a přičiniti se, aby práce naše v tomto směru byla korunována zdarem a dokázali tak, že dílo Tyršovo je nesmrtelné a že myšlenka sokolská vždy v nové svěžesti přecházeti bude z pokolení na pokolení. Bylo tedy v prvé řadě na nás, aby v roce Tyršově byli všichni vzorně připraveni a nezklamali tak důvěru našich zakladatelů. I v naší tělocvičně panoval ruch po celý rok, neboť župa Komenského pořádala v naší jednotě na padesátileté trvání sokola bzeneckého a stých narozenin Tyršových župní slet, kde bylo zapotřebí mnoho práce a dobrých sil.

Ženy svá cvičení navštěvovaly pilně a nejvíce zařazených bylo v červnu – 34, dorostenek v lednu – 10 a žaček v listopadu – 104. Župního kurzu, který byl pořádán v Uh. Hradišti v lednu zúčastnily se sestry Kovalčíková Marie a Pechová Anna. Na oslavu 82. narozenin pana prezidenta Masaryka byla uspořádána akademie, na které byly zacvičeny ukázky sletových prostných žen a dorostenek. Dne 25. a 26. dubna konaly se zkoušky zdatnosti žen a dorostenek. Hasičské slavnosti dne 17. května zúčastnilo se 12 žen v kroji. Dne 22. května byly rozřaďovací župní závody, kde závodilo 5 sester – M. Strážnická, Lud. Klučková, M. Kovalčíková, B. Reimitzová, Lud. Šebestová. Prošly dvě sestry, které závodily v Praze. Aby i žactvo si uvědomilo význam letošního roku, slétlo se 12. června k nám, kde byl pořádán první slet žactva z celé župy.  Naše žákyně se zúčastnily sletu – v průvodu 84, prostná 44, tanečky 44, na pohádku 36. O svačinu pro přespolní žactvo se postaraly sestry, kde hostily děti čajem a koláči. Pak nadešel den 19. června, svátek naší jednoty – slet členstva a dorostu. Již od časného rána panoval čilý ruch v Sokolovně i v zámeckém parku, kde župní slet se pořádal. Malebné místo, vkusně vyzdobené cvičiště a pěkné počasí dodalo všem dobrou náladu. Sletu se zúčastnilo 32 žen v průvodu, 33 žen cvičících, 8 dorostenek v kroji i cvičících. Letošním rokem přibylo 16 slavnostních krojů žen. O týden později – 25. 6. – odjížděly se sestrou vedoucí dorostenky na slet dorostu do Prahy. Cvičení i průvodu zúčastnily se 4 dorostenky.

A konečně nadešel, kdy i my jsme odjížděly do Prahy na IX. všesokolský slet. Úsporný kroužek, který jsme si zřídily, obnášel přes 5 tis. Kč, dovoloval, že nás jel na slet tak velký počet. Cvičících bylo 24, v průvodu 25 sester. Na sletových závodech 4. 7. závodily sestry M. Strážnická, která dosáhla 85,50% a získala osvědčení a medaili. Sestra Lud. Klučková dosáhla 70 %. O sletu využily jsme příležitosti a udělaly jsme si zájezd do okolí Prahy. První naše zastávka byla v Lánech, v sídle našeho p. prezidenta, kde jsme si prohlédly park a navštívily i hrob paní prezidentové. Dále pak jsme se rozjely hlubokými křivoklátskými lesy na český hrad Křivoklát, odtud pak ke Svatému Janu pod Skalou a poslední naše prohlídka byla na jednom z nejslavnějších českých hradů Karlštejně. Z Prahy vrátily jsme se s mnohými dojmy a s chutí pustily jsme se zase do práce, neboť nás čekal den stých narozenin Tyršových dne 17. září, který jsme akademií důstojně oslavily. Dorostenky zacvičily hold Tyršovi, ženy skupinová prostná. Dne 18. 9. byl náhlý sraz členstva, kde se sestry i dorostenky se žactvem hojně zúčastnily. V listopadu jsme se žactvem připravovaly dětskou pohádku se zpěvy a tanci „Miluška, dítě lesní víly“, kterou 15. a 18. prosince děti se zdarem sehrály. Účinkovalo 104 žaček.

Veřejná cvičení navštívily jsme: 5. 6. v Těmicích – 19 žen, 5 dorostenek, 32 žaček; 29. 5. v Domaníně – 23 žen, 6 dorostenek a 39 žaček; 14. 8. ve Vracově – 11 žen, 5 dorostenek; 4. 9. v Žeravicích – 6 žen, 5 dorostenek; 11. 9. v Polešovicích – 8 žen, 5 dorostenek.

Podzimní zkoušky zdatnosti vykonalo 67 žaček, 6 dorostenek, 23 žen. Zájezd do Slavičína 3 ženy. Do školy soudkyň v Praze, poslána byla od župy s. M. Ostrézi. Školu pro vedení žákyň v Uh. Hradišti obeslaly jsme sestrami M. Kovalčíkovou a Jos. Růčkovou. Okrskového kurzu ve Veselí nad Moravou se nezúčastnila žádná.

Tímto podávám zprávu za celý rok.

Sokolská práce je práce pro lepší zítřek nového člověka, zdravého a ušlechtilého. K němu směřuje činnost tělocvičná i vzdělávací, spolužití v sokolských jednotách, které nás učí bratrství myšlenek, bratrství slov, bratrství společné práce i činů. Proto všichni na svá místa a s chutí do práce pro zdar příštího roku.

Na zdar!

Ve Bzenci, 29. ledna 1933.

Marie Strážnická, náčelní