Zpráva náčelníka za rok 1932

Rok 1932 zastihnul nás v pilných přípravách k oslavě 50. letého trvání naší jednoty a v přípravě k IX. sletu všesokolskému.

Cvičitelský sbor naší jednoty konal v tomto roce pět schůzí a tři byly společné s výborovkami a byl jim přítomen župní náčelník bratr Staša. Schůze tyto nebyly však bratry cvičitelského sboru tak pilně navštěvovány, jak toho doba příprav sletových vyžadovala. Okrskové a župní schůze cvičitelské byly vždy naší jednotou řádně zastoupeny. Na schůze nácvičné posíláni bratři vedoucí jednotlivých složek.

V tělocvičně i na letním cvičišti jsme se pilně připravovali na náš i na IX. slet.

Muži cvičili dva dny v týdnu – v úterý a v pátek. Průměr zařazených v jedné cvičební hodině byl u mužů 20 cvičenců (loni 29). Průměr docházky v jedné cvičební hodině byl u mužů 14 cvičenců (loni 17). Muži cvičili v 83 hodinách. Nejvíce zařazených bylo v měsíci lednu (29), nejméně v říjnu (12). Stav koncem roku je 16 cvičenců (loni 32).

Dorost cvičil jeden den v týdnu a to ve středu. Za celý rok cvičil ve 44 hodinách (loni 49). Průměr zařazených v jedné cvičební hodině byl 12 cvičenců (loni 15). Průměrná docházka v jedné cvičební hodině byla 10 cvičenců (loni 11). Stav koncem roku 11 cvičenců zařazených. Nejvíce zařazených bylo v měsíci srpnu (19) a nejméně v prosinci (11).

Žactvo cvičilo v neděli dopoledne. Za celý rok cvičili v 38 hodinách cvičebních. Průměrná docházka v jedné cvičební hodině byla 56 cvičenců (loni 43). Nejvíce zařazených bylo v měsíci srpnu (84) a nejméně v prosinci (45). Stav koncem roku 45 žáků zařazených.

Výkazy o tělocvičné činnosti zasílány pravidelně za každý měsíc župnímu náčelníku.

Župní školu cvičitelskou v roce 1932 nenavštěvoval nikdo.

Na den 6. března jsme připravili tělocvičný večer za součinnosti pěveckého sboru naší jednoty. Zacvičeny ukázky sletových prostných všemi složkami.

Ač přípravy pro náš župní slet zabíraly nám mnoho času, připravovali jsme se také na sletové závody. Bratrům uložena úprava, ozdoba a hlídání cvičiště, které bylo v zámeckém parku. Úprava šaten pro cvičící ve stodole. Vše to měl na starosti bratr Vyžďura a bratr Jírovský, kteří spolu s několika bratry o úpravu se postarali.

Den žactva stanoven na 12. června. Byl to prvý slet žactva župy Komenského. Dopolední zkoušky prošly hladce. Odpolední průvod byl skvělý. Průvodu se zúčastnilo 80 našich žáků v kroji. Odpolední cvičení mělo rychlý spád. Po vztyčení vlajky nastupují žáci na prostná. Našich žáků cvičilo 24. Pak nám předvedli ti nejmenší pohádku. Tam cvičilo 45 žáků. Ostatní se zúčastnili závodivých her.

Den 19. června byl hlavní den sletový. V předvečer se konaly vylučovací závody v prostných dorostu a členstva. Ten, kdo chtěl jet do Prahy na slet, musil těmito závody projít a na župním sletě cvičit. Naši bratři i dorostenci podrobili se všichni těmto závodům.

Po zkušenostech z minulé neděle připraveno všechno ještě lépe. Od časného rána sjížděli se účastníci sletu.

Dopolední zkoušky až na maličkosti šli hladce. Odpolední průvod se řadil na cvičišti. Pak šel přes Horní náměstí, Baráky do Olšovské ulice a náměstím do zámeckého parku, kde jej uvítal bratr starosta MUDr. Polášek. Průvod vedl br. župní náčelník Staša a za ním šlo předsednictvo župy. V průvodu bylo 11 dorostenců v krojích a 25 bratrů v krojích.

Prostná s lesklými tyčemi cvičilo 10 našich dorostenců.

Rozestavného běhu dorostu se zúčastnili i naši dorostenci.

V překážkovém běhu závodili 3 naši dorostenci a na nářadí cvičili také dva dorostenci.

Prostná mužů cvičilo 16 našich bratrů a na nářadí 2 bratři.

Holdu se zúčastnili všichni bratři v kroji i ve cvičebním úboru.

Počasí po dobu sletu bylo velmi pěkné. Všichni mohli být se sletem spokojeni.

V sobotu 25. června odjelo 9 dorostenců na slet do Prahy se svými vedoucími. Jednota jim hradila polovinu cestovného. Všichni jedou v krojích a všichni musí cvičit. Dorostenec Ryba prošel seřaďovacími závody dne 5. června v Uh. Hradišti. V Praze závodil a dosáhl z 600 dosažitelných bodů 437. tj. 72 % a byl v pořadí 113 z 500 závodníků. Z dorostenců naší župy je na druhém místě. Všech 9 dorostenců po oba dny cvičilo a průvodu Prahou se v kroji zúčastnilo.

O týden později odjeli bratři do Prahy na slet. Z 12 bratrů cvičících jelo 10 v kroji a dva jeli v občanském. Cvičili jsme v neděli dopoledne na zkouškách a v pondělí odpoledne a v úterý. Na neděli odpoledne jsme dostali všichni cvičící volnou vstupenku na členskou tribunu. Po tři dny cvičilo všech 12 bratrů.

Průvodu Prahou ve středu se účastnilo 10 cvičících v krojích a 9 necvičících v krojích, všech bylo tedy 19 s jedním praporem.

Bratr Kučera Oldřich jediný prošel v rozřaďovacích závodech v Uh. Hradišti dne 5. června. Na sletových závodech závodil v oddílu nižším a dosáhl z 900 možných bodů 826 bodů tj. 92% a tím získal místo 58 z 1600 závodníků nižšího oddílu. V župě dosáhl místa prvého v nižším oddílu.  Dovezl si osvědčení a malou medaili.

Po čtrnáctidenním pohovu po sletu jsme se dali do práce. Začali jsme připravovat Tyršův večer k oslavě stých jeho narozenin na den 17. září, pro všechny jednoty povinný.

Po sletu přestalo chodit několik bratrů do cvičení.

Navečer dne 17. září zapálena hranice na Starém hradě, při níž trubač troubil sokolské pochodové písně. Večer se konala akademie. Po proslovu bratra vzdělavatele následovala tělocvičná, pěvecká a hudební čísla. Večer zakončen byl holdem Dr. M. Tyršovi.

Dne 18. září konán náhlý sraz všeho členstva dorostu a žactva v krojích v Sokolovně. Dostavili se skoro všichni v plném počtu – bratrů bylo 22 v kroji, 8 dorostenců a 72 žáků.

Oslav národního svátku – 28. října jsme se účastnili v kroji – 9 bratrů.

Nové kroje si pořídilo  6 bratrů.

Ačkoliv přes 30 bratrů naší jednoty má své vlastní kroje, účast při veřejných podnicích naší jednoty a návštěvy jednot sousedních byla vždy velmi malá.

V květnu (15.) jsme se účastnili hasičských slavností v počtu 15 krojovaných bratrů.

Veřejných cvičení okolních jednot jsme se zúčastnili:

  • V Domaníně 29. května v kroji bylo 6 bratrů, 8 dorostenců a 24 žáků. Cvičilo 5 mužů, 10 dorostenců a všichni žáci.
  • V Těmicích 5. června v kroji bylo 5 bratrů, 10 dorostenců a 70 žáků. Cvičilo 6 mužů, 10 dorostenců a všichni žáci prostná a pohádku.
  • Ve Vracově 14. srpna v kroji bylo 6 bratrů, 8 dorostenců a 30 žáků. Cvičilo 8 mužů, 8 dorostenců a 30 žáků prostná a různosti.
  • V Žeravicích 4. září v kroji bylo 5 bratrů, 6 dorostenců a 10 žáků.
  • Při otevření sokolovny v Malenovicích 14. srpna byli 2 bratři v kroji.
  • Při otevření sokolovny v Polešovicích 11. září bylo 9 bratrů a 8 dorostenců v krojích.
  • Povinného župního zájezdu do Slavičína se zúčastnili 2 bratři v kroji.

Z čísel těchto jde vidět, že účast naší jednoty na veřejných vystoupeních naší i sousedních jednot byla lepší než loni.

Další práci mnoho zdaru!

Ve Bzenci dne 29. ledna 1933

Koutný, tč. náčelník