Zpráva kinoodboru za rok 1935

Loňský rok byl třetím rokem trvání našeho zvukového kina. Počátkem roku upravili jsme vstupné o 0,50 Kč a 1 Kč na místě, poněvadž byly slyšeny stesky na vysoké vstupné, čemuž se ovšem žádný nedivil při stávajících neutěšených poměrech hospodářských.

Byli jsme přirozeně velmi zvědaví, jak se toto snížení vstupného projeví hospodářsky za rok. Poněvadž jsme do té doby neměli přesné statistiky o roční návštěvě podle druhů míst, byly činěny odhady od oka asi na 6 000 Kč. Podrobná statistika však nám ukazuje něco jiného.

Návštěvníků loňského roku jsme měli:

Do měsíce února: 256/6 Kč – 1536 Kč; 918/4,50 Kč – 4131 Kč; 615/3,50 Kč – 2152,50 Kč, 478/2,50 Kč – 1195 Kč. Celkem 2267 – 9014,50 Kč.

Za ostatní dobu: 2272/5 Kč – 11360 Kč; 6200/4 Kč – 24800 Kč; 5005/3 Kč – 15015 Kč; 5440/2 Kč – 10880 Kč. Celkem 21184 – 62055 Kč.

Mládež na přístupných filmech 780/1 Kč – celkem 780 Kč; 3660 žactva při 9 školních představeních – 2030,35 Kč; 1799 návštěvníků na lid. představení – celkem 2 734 Kč. Celkem 27423 všech návštěvníků kina za 76 613,85 Kč.

Podle tohoto sestavení činila by sleva na vstupném poskytnutá našim návštěvníkům 10594,50 Kč. To by jistě žádný z přítomných neřekl.

Předvedli jsme celkem 68 filmů celovečerních ve 151 představeních, a to: 29 veseloher (11 českých, 15 německých, 1 anglická, 1 polská); 28 dramat (6 českých, 12 německých, 4 francouzské, 5 anglických, 1 ruské); 11 jiných (3 české, 1 jugoslavské, 1 ruské, 1 francouzské, 3 americké, 2 německé).

Z kulturně-výchovných filmů jsme uvedli:

  • Čeljuskinci
  • Cesta kolem světa za 80 minut
  • Pod jihoslovanským nebem
  • S kamerou nad zemí a pod mořem
  • Divoký náklad
  • Návrat T. G. Masaryka do vlasti
  • Sequoia
  • Za ranních červánků
  • Golgotha
  • Neznámý vojín mluví

Předpokládáme, že jsme se těmito filmy návštěvníkům zavděčili a při tom jsme učinili kus kulturní práce. Filmy ty jsme totiž také předváděli jak žactvu, tak i občanstvu za lidové ceny.

Kromě těchto filmů předvedli jsme ještě:

  • 4 dodatky sokolské při 2 členských večírcích,
  • 3 dodatky vojenské,
  • 1 film vojenský celovečerní,
  • 49 žurnálů Paramount,
  • 2 žurnály ruské „Naše doba“,
  • 4 barevné grotesky, mimo řadu jiných snímků přírodních dodatkových.

Z filmů předvedli jsme:

  • 1 v 1 představení,
  • 52 ve 2 představeních,
  • 14 ve 3 představeních,
  • 1 ve 4 představeních.

Na sklíčkách pak upozorňujeme návštěvníky na události historické, časové a jiné. Proslovy Č. O. S. promítáme pravidelně.

Ze všech filmů předvedených bylo 21 přístupných mládeži, ostatní 47 pak nepřístupných.

Snažíme se získati vždy co nejvíce českých filmů, ač máme povinně odehrát ročně jen 8 filmů. V roce 1935 jsme jich odehráli 20 – skoro 1/3 všech, abychom našemu občanstvu předvedli v první řadě naši věc a podporovali tím i náš filmový průmysl.

Narážíme však stále na větší překážky, o nichž mnohý náš člen ani neví. Je to stále menší výroba a naproti tomu zase povinnost návazková. Aby výrobna kryla výrobní náklady, navazuje k českému filmu filmy cizí i v poměru 1 : 4 a co pak s těmito filmy, nemáme-li míti zásobu filmů na dva roky? Loňského roku bylo vyrobeno českých filmů 22 asi u 14 půjčoven. Všech půjčoven je asi 65. Každá chce něco ze svého zboží umístiti, ať je to dobré (to jde samo), ale i to horší a na to zase my nečekáme. Tak nezbývá nám, než pracovati jenom s několika málo půjčovnami reálnými a snésti i ten film cizí. Tím srovnáme nejlépe vyspělost naší výroby. Chceme-li odehráti zase asi 20 českých filmů a připočítáme-li k nim asi 50-60 návazkových, vidíme, že při potřebě asi 60 filmů všech, kromě kulturně-výchovných, zůstávalo by nám 10 – 20 filmů neodehraných. Tomu musíme se ale silně brániti. V tomto je nám nápomocen župní biografický odbor, jemuž jako sokolský podnik podléháme. Ovšem, že musíme se o vše sami nejvíce postarati.

Snažili jsme se loňského roku promítati vždy to nejlepší a nebyl-li snad někdo úplně spokojen, pak nezbývá nám nic jiného, než ujistiti každého, že máme vždy jen ten nejlepší úmysl.

Technický provoz byl dobrý a nevyskytly se nám žádné potíže a závady. Byly provedeny jen menší opravy zdarma bratry Babákem a Osyčkou.

Loňského roku byla nám opětně prodloužena kinolicence a sice na dobu do 30. dubna 1938. Podmínky jsou nezměněné a také poplatek za povolení /výkon/ dosahuje částky jako dříve 900 Kč. Dle licence je obchodvedoucím br. Metoděj Mann a jeho náhradníkem br. Ctibor Šťastný. Za členy kinoodboru byli dále bratři Boh. Babák, Fr. Kuchař ml., Josef Formánek; zástupce výboru br. Oldřich Kučera a pokladní s. A. Gajdorusová a J. Pařízková.

Schůzí kinoodbor nekonal a vedoucí jen čas od času členy kinoodboru o uzávěrkách informoval. Vedoucí kina je současně předsedou župního kinoodboru.

Dle dnešního stavu máme z objednaných filmů dosud netermínováno asi 6 filmů a potřebu do pololetí letošního roku máme krytou. Oněch 6 filmů, které ještě dosud ani nevyšly, máme odehráti do 31. 12. 1936. V posledních dnech uzavřeli též film Maryša a v nejbližší době již odehrajeme i nejnovější a nejlepší český film Jánošík. Pro první pololetí máme již zajištěno 9 českých filmů.

Styk s půjčovnami byl hladký, neměli jsme vůbec žádných nesrovnalostí, ať ohledně filmů, vyúčtování, dispozic apod. Placení u nás je skoro za hotové a docílili jsme u americké půjčovny i toho, že platíme do 3 dnů po odehrání, kdežto dříve byla podmínka platiti předem.

Všechny povinnosti vyplývající z provozu kina, jako daně, pojistné, dávka ze vstupného a jiné, jsou vždy přesně a včas zaplaceny, takže nedoplatků žádných nemáme.

Na nepovinných darech vyplatilo kino asi 800 Kč, v čemž zahrnuta je větší položka Okresní péči o mládež v Uh. Ostrohu, které přispíváme dobrovolně, z dohody, průměrným výtěžkem představení. Podpořili jsme i svěřenou jednotu v Lipově 1 gratis filmem.

Pořádek při představeních je nyní návštěvníky zachováván a nepřichází k nepřístojnostem, na které jsme museli upozorňovati loňského roku.

Hospodářský výsledek uplynulého roku je úměrný a odpovídající poměrům. Náklady a provoz dosahuje jen normálních výdajů. O hospodaření podají Vám zprávu hospodářští a účetní dozorci, kteří provedli obvyklou důkladnou účetní prohlídku.

Ku konci upozorňujeme znovu veškeré členy v kině pracující na přísné předpisy a zákonem stanovené podmínky, které musíme vždy a za každých okolností přesně dodržovati, abychom nevystavovali ani sami sebe a také návštěvníky případným nebezpečím apod. Tedy vždy a každý bezpodmínečně na svém určeném místě, přesně včas a do konce – po sokolsku.

Děkujeme všem našim návštěvníkům za projevenou důvěru. Bratřím pak z kinoodboru a sestrám pokladním za spolupráci děkuje vedoucí kina.

Zdar všemu dalšímu podnikání.

Mann, vedoucí kina