Zpráva kinoodboru za rok 1933

S provozem kina vůbec začali jsme v prosinci roku 1921. Poněvadž to byla na tehdejší dobu novinka, jevil se o kino velký zájem a byli spokojeni jak návštěvníci, tak i kinoodbor sám, neboť výsledky byly dobré.

Asi před 3 lety nastala však pro němá kina velká a citelná změna. Velká a po nich i střední města začala zřizovati kina zvuková, v kinematografii tedy něco zcela nového. Zájem o němá kina ochaboval. Důsledek toho jsme hodně pociťovali.

I u nás voláno bylo po kinu zvukovém. Pořizovací náklady a půjčovné za zvukové filmy byly však pro nás nedostupné. Za aparatury stotisícové, za filmy pak tisícové. Zkušenosti s rádiem dotvrzovaly nás v tom, že po nasycení velkých měst aparaturami, musí vyrábějící firmy přijíti se zdokonalenějšími aparaturami přístupnými též malým kinům. Čekali jsme a dočkali jsme se.

Mezitím bylo však naše jednání různě i nepříznivě posuzováno a dnes jsme naprosto přesvědčení o tom, že naše neukvapené jednání přineslo jednotě naší jen finanční prospěch.

Po loňské valné hromadě a odhlasování zřízení kina zvukového začali jsme náležitě o věci informovati. Nabídek bylo dosti – Zeton, Pentofon, Klang, Philips, od firem AEG, Vavřina i Švaňhala, jak se všechny jmenovaly a teď vybrat to nejlepší, nejdokonalejší a za cenu pro nás nejvýhodnější. Z těch všech nabízených aparatur byly pro nás nejsměrodatnější aparatury Klang a Philisonor. Klang – německou to aparaturu, německý výrobek, jsme nechtěli ze známých důvodů, a proto zajímali jsme se nejvíce o značku druhou.

Po určitých zkušenostech přistoupili jsme v březnu loňského roku k jednání s firmou Philips. Nebylo lehké ani snadné. Vždyť chtěli jsme dobrý zaručený výrobek za cenu nejpřijatelnější. Zájem ze strany výboru jednoty byl velký a nebylo při jednání člena výboru, který by se nesnažil z oferované ceny něco jakýmkoliv způsobem ve prospěch jednoty „utrhnout“.

Koupě byla sjednána ještě v březnu 1933 za částku kolem 30 000 Kč, mimo různé práce přípravné pro montáž, úpravu kabiny, z části i v sále, které si vyžádaly taktéž několika tisícového nákladu. Dodání aparatury a její montáž bylo provedeno asi ve 14 dnech.

Dne 16. dubna 1933 bylo první zvukové představení a myslím, že nelžeme, když tvrdíme, že největší radost z toho všeho měl náš čestný starosta Dr. Rud. Polášek, náš nejvytrvalejší návštěvník kina a též ovšem i ostatní členstvo a návštěvníci.

Začali jsme zkrátka v pravý čas.

V roce 1933 do dubna bylo odehráno 17 němých filmů a z toho bylo 15 dramat /dvě česká/, 2 poučné /oba české/. Přístupných mládeži z toho byly 3, nepřístupných pak 14.

Zvukových od dubna odehráli jsme 44. Z toho bylo: 22 dramat /8 č., 2 fr., 5 angl., 5 něm. a 2 ost., 16 veseloher /9 č., 1 pol., 6 něm., 3 poučné /1 č./, 3 dětské. Z těchto 10 přístupných mládeži, 34 nepřístupných. Poučných (kulturně výchovných/ bylo celkem 8.

Povinnost odehráti ročně nejméně 8 celovečerních filmů naší české produkce jsme takřka trojnásobně překročili. Budeme i příště předváděti pokud možno nejvíce českých, ovšem hodnotných filmů.

Ale i jinak snaží se kinoodbor při sestavování programů vybírati různé produkce a filmy výchovné, aby tak předvádění filmů nebylo jednostranné, nýbrž aby i filmem, ať naším českým, či cizím, rozšířena byla činnost vzdělávací, jak u školních dětí, tak mládeže i dospělých.

Víme, že tím nevyhovíme návštěvníkům kina senzacechtivým, ale dostojíme sokolské povinnosti.

Kinolicence udělená zemským úřadem v roce 1932 trvá do 30. 4. 1935.

Pokud se týče povinností kina oproti úřadům – plníme předpisy.

Jednání s půjčovnami bylo dosti hladké a neměli jsme žádných nesrovnalostí neb sporů. Jsme od nich velmi hledáni, protože platíme hotově a sami. Dnes je situace taková, že by nás půjčovny přímo filmy ucpaly, kdybychom se ovšem nechali. O kvalitě filmů museli bychom jednati zvláště a myslíme, že členstvo samo sleduje v novinách totéž.

Dávka ze vstupného je odváděna obci přesně a bylo vyplaceno za rok 1933 něco přes deset a půl tisíce Kč.

Nedoplatků za filmy u půjčoven nemáme.

Objednanými filmy nemáme dosud krytou potřebu ani do pololetí.

Pro kina jsou stanoveny povolujícím úřadem přísné předpisy a prosíme členstvo, aby jich vždy dbalo a tím usnadňovalo kinoodboru jeho zodpovědnou činnost.

Loňského roku docílili jsme dobrého výsledku.

Děkujeme za návštěvu a podporu všemu členstvu i návštěvníkům, taktéž i všem členům a členkám činným v kině za ochotně konané práce.

Další činnosti v kinoodboru

Zdar!

Ve Bzenci, dne 28. ledna 1934