Výroční zpráva vzdělavatele za rok 1932

Loňský rok v dějinách naší jednoty patří nesporně mezi roky nejrušnější. Významné jubileum 100. narozenin tvůrce Sokolstva s památným IX. všesokolským sletem by stačil, aby se činnost jednoty intenzivněji projevila.

U nás k tomu ještě přistoupil slet župní, pořádaný na památku stých narozenin Tyršových a padesáti let činnosti jednoty bzenecké. Proto Tyršovo heslo „Věčný ruch“ se v životě jednoty v roce minulém v plné míře uplatnilo.

Od počátku roku žilo se pod dojmem těchto dvou významných podniků. Příprava na župní slet v Bzenci a na slet v Praze zaujímala mysli všech, pronikala mimo tělocvičnu do všech odborů naší jednoty a soustředila se především na výbor, na nějž kladeny těžké úkoly a všechna odpovědnost. Ke spolupráci na župním sletě přizváni všichni členové jednoty, neboť jen za pomoci všech mohlo se dobré dílo zdařiti. Jak vám známo, úspěchu bylo dosaženo jak po stránce ideové, tak po stránce hmotné. Župní slet byl skvělým triumfem myšlenky sokolské, jež pevně zakotvila v myslích bzeneckého obyvatelstva, triumfem té myšlenky, která v počátcích svých se tak těžce ujímala a uplatňovala.

Obětavost v pravdě sokolská u mnohých bratří a sester při župním sletu byla ovocem uvědomovací práce, ukázkou správně žitého sokolství, jež se projevuje nikoliv pouhým slovem, ale uvědomělým činem. Vyzvedávám právě toto hledisko, neboť se dokázalo, že pochybnosti o ryzosti sokolství u nás, někdy jednotlivci dost neprozřetelně pronášené, ukázaly se plané. Úspěšným župním sletem jsme prokázali, že stačíme i na větší podniky sokolské, jen když chceme.

Přál bych si, aby to nadšení, jež zářilo z očí našich bratří a sester i davů obecenstva o dnech sletových, neutuchlo, ale aby stále udržovalo plamen věčného ruchu, věčné touhy po lepším v naší jednotě.

Básník Machar charakterizuje naši povahu národní, že tápeme mezi francouzskou vznětlivostí a ruskou mlhou, tj. rychle pro něco pěkného vzplaneme, ale nevydržíme až do konce. Někdy lhostejnost a vlažnost nastoupí po nadšení. A toho se varujme!

Župní slet u nás byl jen generální zkouškou pro Prahu, kde slavnosti 100. výročí narozenin Tyršových vyvrcholily ohromným IX. sletem všesokolským. Byl to mohutný čin, jímž před očima ciziny a spřátelených národů ukázalo sokolstvo sílu sjednoceného národa a manifestovalo za naše lepší příští. Doba hospodářského rozvratu nedovedla odstrašiti sokolstvo od sletu, jenž vyžadoval značných obětí finančních. Četné projevy ciziny právě tuto okolnost vyzvedly a obdivovaly účast i ukázněnost šiků sokolských, představujících jádro národa.

To byla charakteristika a zhodnocení těchto hlavních podniků sokolských v roce minulém.

Nyní uvedu několik přehledných dat o vzdělávací činnosti v jednotě. Jednota má vzdělavatelský sbor, jehož členové jsou: vzdělavatel Boh. Kučera, náčelník Jan Koutný, náčelnice Marie Strážnická, správce kina Jindřich Kotas, pokladník kina Ctibor Šťastný, člen dramatického odboru František Běhal, člen cvičitelského sboru Václav Vyžďura. Z členů cvičí 3, členem osvětové komise jako referent kina byl Ctibor Šťastný.

Proslovy sokolské byly příležitostně předneseny jednak před šikem br. vedoucími, jednak vzdělavatelem při akademiích, při koncertu pěv. sdr. Ž. K., při náhlém srazu a oslavách Tyršových, dále br. starostou Poláškem při uvítání hostů ve dnech sletových.

Přednášky byly:

Dne 15. I. Úmrtí starosty ČOS – br. vzdělavatel,

Dne 25. II. Japonsko – země krásy a bídy – leg. Zemek,

Dne 7. III. 83 let prezidenta Masaryka – br. vzdělavatel,

Dne 15. IV. O hvězdářství – Dr. Hujer,

Dne 24. IV. Slety v obrazech – br. vzdělavatel,

Dne 12. VI. Řeč o sletu k žactvu – br. Řezníček,

Dne 19. VI. Řeč o sletu k dorostu a žactvu – br. Zatloukal,

Dne 17. IX. Tyršův odkaz – br. vzdělavatel,

Dne 27. X. Význam 28. října – učitel Ladislav Koutný,

Dne 28. X. O významu 28. října na táboru lidu ve Vracově – br. vzdělavatel.

Dne 27. listopadu 1932 byla pořádána ve Bzenci župní škola vzdělavatelská pro I. a II. okrsek, k níž pozváni členové vzdělavatelského sboru jednoty. Přednášeli br. okr. vzdělavatel Vilém Zaoral: O práci vzdělavatelově v jednotě; br.  Met. Zajíc, člen žup. vzděl. sboru: Sokolstvo, fašismus a komunismus; pak Dr. Hřebík, člen vzděl. předsed. ČOS na téma „Naši velikáni“.

Pro přípravu oslav Tyršových ustaven výbor. K uctění 100. narozenin Tyršových konány u nás tyto podniky:

  1. Slet župy Komenského 12. a 19. června,
  2. Hranice na Starém hradě v předvečer narozenin Tyrše 17. IX.
  3. Akademie pěvecko-tělocvičná 18. IX. s přednáškou
  4. Náhlý sraz jednoty 18. IX. s proslovem.

Jednota má dramatický odbor, jenž sehrál 22. května „Tuláckou krev“ (2x), dne 28. října od Sokola – Tůmy „Pasekáři“ a 15. a 18. prosince pohádku „Miluška“ a připraven Silvestrovský večer. Mimo ty hry se u nás hrálo: dne 21. února „Malajský šíp“ (odbor děl. pluku místní posádky), 7. března „Má vlast“ (dív. školy) a v posledním týdnu listopadu 5 her pro dospělé a 1 pro děti – divadelní spol. Slavinského; 20. listopadu pořádán zábavní večírek s písněmi a dvěma jednoaktovkami.

Loutkové divadlo s novým jevištěm se připravuje k brzkému vystoupení.

Knihovna sokolská má 296 svazků. Půjčují se jen knihy technické. Zábavné knihy půjčuje si členstvo z obecní knihovny. Příruční knihovnu si zařizuje vzdělavatel a loutkařský odbor. Knihovníkem je sestra M. Ostrézi.

Čítárny vlastní nemáme, ale všechny časopisy, které jednota odebírá, jsou vyloženy v restauraci sokolovny, aby byly přístupny i nečlenům. Přehled o odběru sok. časopisů vám udělí br. novinář.

O zpravodajství v jednotě staral se pečlivě br. Koutný, který uveřejňoval zprávy o činnosti jednoty v krajin. časop. Naše Slovácko. Zprávy do sokolského tisku zasílal vzdělavatel, který se postaral též o vhodnou propagaci žup. sletu v denících a časopisech. Dějiny jednoty za posledních 50 let trvání stručně byly vypsány vzdělavatelem podle listin a protokolů zachovaných v archivu. Byly uveřejněny ve zvláštním sletovém čísle župního věstníku, který byl ve větším nákladu na župním sletu prodáván. Tisk sokolský i krajinský nám vycházel vstříc a rád, až na malé výjimky, uveřejňoval sokolské zprávy.

Významnější podniky jednoty byly: 6. III. akademie na uctění 83. narozenin našeho prezidenta, 5. července oslava Husova na Starém hradě, 17. září akademie na paměť 100. narozenin Tyršových, 18. září sraz členstva, dorostu a žactva.

Sokolské zábavy: 6. února merenda, 13. března koncert, 19. června (po sletu) taneční zábava, koncert o bzenecké pouti 15. srpna, 20. září Vinobraní a Silvestrovský večírek.

Jednota podnikla zájezd pěveckého odboru jednoty 5. března do Žeravic, 20. března do Uh. Ostrohu, zde pořádány koncerty a přednáška o Tyršovi.

Naše chráněnka v Jablunkově vyslala na župní slet 2 bratry, o jejichž pohoštění bylo postaráno. Jablunkovské jednotě jako léta minulá zaslána podpora.

Tím jsem zhruba nastínil, co bylo vykonáno v jednotě po stránce vzdělávací.

Ke konci zprávy chci projeviti své přání, vlastně je to žádost, již jsem přednesl též výboru jednoty, abych na funkci vzdělavatele nebyl navrhován a volen. Jako důvod uvádím, že jsem již celou řadu let tuto povinnost podle možností zastával, ale nahlížím, že je nutno k oživení této činnosti zase nové osoby, a to tím spíše, ježto jsem službou od začátku tohoto školního roku zaměstnán ve Vracově a dojížděním ztrácím mnoho volného času. Podle mého mínění bych za daných okolností na tuto funkci nestačil časově, a proto nemohl ji v plné míře zastávati.

K valné hromadě 29. ledna 1933, B. Kučera