Dokumenty k udělení čestného občanství města Bzence Msgre. Josefu Hanákovi (1933 – 1934)

Přepisy dokumentů uložených v SOKA Hodonín pod značkou fondu AM-Bz, inv. číslo 465.

21. března 1933

Místní organizace Čs. národní demokracie ve Bzenci

Ve Bzenci dne 21. března 1933

Titl. Městské radě v Bzenci

Místní organizace čsl. Národní demokracie v Bzenci usnesla se jednomyslně ve své schůzi konané dne 17. t. m. navrhnouti Titl. Městské radě v Bzenci, jmenování pana konsistorního rady Josefa Hanáka, katechety a inspektora náboženství čestným občanem města Bzence vzhledem k jeho velkým zásluhám o naše město, v kterém působí plných 30 let.

Pan konsistor. rada J. Hanák dožil se tyto dny 60 let a vzpomíná také 30 let svého působení v Bzenci, takže tato jeho jubilea skýtají velmi vhodnou příležitost k udělení čestného občanství.

Místní organizace čsl. Národní demokracie očekává, že Titl. Městská rada v Bzenci přijme laskavě tento návrh za svůj a předloží jej do nejbližší schůze městského zastupitelství ke schválení.

Za Místní organizaci Čs. Národní demokracie ve Bzenci

František Kučera, toho času předseda,

Miroslav Skála, toho času jednatel.

Opatřeno razítkem:

Městská rada v Bzenci. Došlo 22. III. 1933. Čís. 1222.


28. března 1933

Číslo 1222

Ve schůzi městské rady konané dne 27. března t. r. usneseno doporučiti městskému zastupitelstvu jmenovati p. kons. radu P. Jos. Hanáka čestným občanem města Bzence za jeho zásluhy o Bzenec, spec. jeho vinařství a historii.

Bzenec, 28./III. 1933.

Starosta: Fr. Kučera


15. července 1933

Místní organizace Čs. národní demokracie ve Bzenci

Č. 16/1933

Titl. Městskému zastupitelství ve Bzenci.

Před časem podali jsme Titl. Městské radě v Bzenci návrh na jmenování pana konsistorního rady Josefa Hanáka, katechety zdejších měšťanských škol – čestným občanem našeho města. K tomu našemu podání dovolujeme si dodatečně naznačiti blíže důvody, které nám byly pohnutkou k podání zmíněného našeho návrhu.

Již v původním svém podání jsme uvedli, že pro navrhované jmenování se naskýtá velmi vhodná příležitost, protože se v letošním roce dožil pana rada J. Hanák řadu jubileí a že odchází z aktivní činnosti po 30ti letém působení v našem městě.

Po celou tuto dobu směřovala významná, prospěšná a nezištná jeho činnost vždy jen k dobru a prospěchu našeho města a jeho spoluobčanů. Vždy rád a s ochotou byl nápomocen každému svými bohatými zkušenostmi a znalostmi, jež dovedl uplatniti zejména na poli kulturním. Doba jeho působení ve Bzenci zůstane trvale v nejlepší paměti všech, kdož blíže poznali p. katechetu J. Hanáka, ať jako učitele a vychovatele, neb jako kněze a člověka, který zejména také za světové války svým vlasteneckým cítěním a činností se zapsal co nejlépe.

Vzrůst, hospodářský pokrok a rozmach našeho města byl p. radovi Hanákovi téměř jeho životní otázkou a neopomenul po stránce této využíti ničeho, aby k tomuto dílu rovněž přispěl.

Jeho velká láska k našemu městu projevila se nejlépe tím, že se po mnoho let obíral jeho dějinami. Po důkladných průpravách vydal obsáhlé „Paměti města Bzence“, které doznaly nejlepšího ocenění z míst k tomu povolaných.

S jakou láskou toto své dílo sepsal, seznal každý, kdo přečetl jeho „Paměti města Bzence“. Také další jeho spis „Dějiny bzeneckého vinařství“ jsou velmi cenou knihou, jakou se nemůže pochlubiti žádná vinařská obec na Moravě. Obě tato díla připomínající nám slavnou minulost našeho města, prospěli nám nemálo také propagačně, zejména na poli hospodářském, jsou a zůstanou po dlouhé roky naší chloubou a trvalou památkou po panu kons. radovi J. Hanákovi, kterému za tuto práci vděčíme.

Nelze nevzpomenouti, že katecheta p. J. Hanák jest velmi dobře znám nejširší veřejnosti, která již dávno dovedla oceniti jeho význam a záslužnou činnost. Byl to zejména Zemský vinařský spolek pro Moravu, který jmenoval p. kons. radu J. Hanáka za zásluhy o moravské vinařství svým čestným členem. Stalo se tak již před několika lety.

Jeho jmenování inspektorem náboženství dává tušiti, jaké důvěry se těší u nadřízených úřadů. Stejně také jeho volba předsedou všech středoškolských profesorů náboženství a katechetů olomoucké arcidiecéze naznačuje, jaké vážnosti se těší také v kruhu svých spolupracovníků.

Pan konsistorní rada J. Hanák získal si v nejširších vrstvách našeho obyvatelstva bez rozdílu náboženství velké úcty a vážnosti, což jest rovněž nejlepším důkazem toho, co jsme si dovolili předeslati.

Těchto několik dat a poznámek uvádíme k doplnění našeho návrhu na jmenování inspektora J. Hanáka čestným občanem města Bzence.

Místní organizace Čs. národní demokracie ve Bzenci

Předseda: Fr. Kučera

Jednatel: Václav Strážnický.

Opatřeno razítkem:

Městská rada v Bzenci: Došlo 18. 7. 1933, č. 2778.


18. července 1933

Ke schůzi městského zastupitelstva konané dne 18./VII. 1933.

Ad 6./ Jmenování P. Josefa Hanáka čestným občanem města Bzence.

Místní organizace čs. národní demokracie navrhla svým podáním adresovaným městské radě ze dne 21. III. t. r. jmenování p. konsistorního rady, katechety a inspektora náboženství P. Josefa Hanáka čestným občanem města Bzence.

Podání jest následujícího znění /dopis z 21. 3. t. r./.

Předmětné projednáno ve schůzi městské rady konané dne 27. března t. r. a usneseno ve smyslu dříve již cit. podání předložiti městskému zastupitelstvu návrh na jmenování P. Jos. Hanáka čestným občanem města Bzence.


13. srpna 1933

Veledůstojnému pánu P. Josefu Hanákovi, katechetovi, kons. radovi a inspektoru náboženství ve Bzenci.

Dne 13. srpna 1933.

Čís. 1222/2778

Vysoce vážený pane konsistorní rado,

máme milou povinnost Vám oznámiti, že městské zastupitelstvo Vás jmenovalo ve své schůzi konané dne 18. července 1933 čestným občanem města Bzence, uznávajíc zásluhy, kterých jste si dobyl svou vzácnou a záslužnou činností o rozvoj našeho města ve všech směrech.

Tímto rozhodnutím obce má býti aspoň částečně odčiněna a oceněna námaha, které jste se podjal, vzav si za úkol zpracovati vydání „Pamětí města Bzence“ a „Dějiny bzeneckého vinařství“, kterýmižto publikacemi se může pochlubiti málokterá vinařská obec; tím vděčíme Vám, vážený pane konsistorní rado.

Dovolte nám, abychom Vám ihned při této příležitosti též jménem obce blahopřáli a přáli klidného a dlouhého ještě spolužití mezi námi.

Diplom současně pořizovaný si dovolíme Vám předati v době nejbližší.

Vyprošujíce si Vaši vzácnou přízeň pro město jsme v hluboké úctě oddáni:

František Ruth, člen městské rady,

František Kučera, starosta města,

František Jelínek a Antonín Hank, členové městského zastupitelstva.


17. srpna 1933

Oběžník.

Dovoluji si oznámiti, že na dnešek připadající schůze městské rady se nekoná.

Městská rada byla pozvána osobně p. konsist. radou P. Jos. Hanákem k intimnímu posezení ve vinárně hotelu u příležitosti jeho jmenování čestným občanem města Bzence.

Panem hostitelem byl jsem požádán, abych jeho jménem k přátelskému posezení pozval všechny pp. členy městské rady.

Dovoluji si Vás o tom, vážení pánové, uvědomiti a žádám, abyste se laskavě dle možnosti tohoto posezení ve vinárně laskavě zúčastnili.

Schůzka všech pp. členů městské rady jest dnes, tj. 17. 8. t. r. o 19. /7 hod večer/ na radnici.

V Bzenci dne 17. 8. 1933.

Starosta: Fr. Kučera

P.T. pánové: Jan Kuchař, Karel Ventrča, Martin Antl, Frant. Bezchleb, Jindřich Büchler, Josef Daněček, Frant. Ruth, Bedřich Růžica, Jan Tvarůžek.

Uvědomil Rud. Zicháček.


3. ledna 1934

Panu Jano Köhlerovi, akademickému malíři ve Strážovicích u Kyjova.

Dne 3. ledna 1934.

V navázání na Vaše jednání s naším p. zvěrolékařem Hubertem Žaludem dovoluji si Vám níže nastíniti texty pro diplomy, které račte připravovati pro naše dva čestné občany.

Pokud se týká p. kons. rady P. Josefa Hanáka, tu bychom Vám, s výhradou Vašich ct. dispozic sdělili toto:

„V upomínku na jmenování čestným občanem města Bzence věnuje p. kons. radovi P. Jos. Hanákovi, katechetovi a insp. náboženství obec město Bzenec.

Člen městské rady:    Místo pro razítko.    Starosta:

Členové městského zastupitelstva.“

Panu řediteli Koubovi možno sestaviti obdobný text se jménem Františku Koubovi, řediteli škol v. v.

Diplomy podepíší: starosta, člen městské rady a dva členové městského zastupitelstva.

Poněvadž neuvádíme den jmenování, usnesení městským zastupitelstvem, dlužno diplom opatřiti doložkou: „V Bzenci, v červenci 1933“, kterou dlužno opatřiti oba diplomy.

V plné úctě

Fr. Kučera, starosta.


7. března 1934

Čís. 945

Úřední záznam.

Ve středu dne 7. března t. r. složil do rukou podepsaného pan kons. rada P. Josef Hanák částku 1 000 Kč /slovy jeden tisíc Kč/ ve prospěch chudých zdejšího města a jako náhradu výloh spojeným s jeho jmenováním čestným občanem města Bzence a dodáním orig. dekretu o jmenování.

Jmenovaný projevil přání, aby částka 500 Kč připadla na běžnou úhradu výloh obce s výdaji v chudinství vzniknuvšími, kdežto zbytek ve výši 500 Kč, aby byl ponechán k době vánoční 1934 a byl pak rozdělen mezi chudé ve formě přilepšení na příspěvky obcí v tu dobu poskytované.

Částka předána městskému důchodu.

V Bzenci dne 8. 3. 1934.

Starosta: Fr. Kučera

Vzato na vědomí ve schůzi městské rady konané dne 8. 3. 1934.

Založit: Bzenec, 9. 3. 1934.


9. března 1934

Veledůstojný pán P. Josef Hanák, kons. rada a inspektor náboženství v Bzenci.

Dne 9. března 1934.

Ve schůzi městské rady konané dne 8. t. m. vzato s povděkem na vědomí, že jste věnobal částku 1 000 Kč ve prospěch místního chudinského fondu.

Dle Vašeho ct. přání připadá obnos 500 Kč na běžné výdaje obce s chudinstvím spojené, zbytek pak ve stejné výši bude ponechán na přilepšení místním chudým v době vánoční, kdy se předpokládá, že dojde k obdobné akci přídělu potravin jako o vánocích roku 1933.

Při té příležitosti považuji ještě jednou za povinnost poděkovati Vám, vážený pane konsistorní rado, za tak značný dar jménem naší obce.

V plné úctě zůstávám zcela oddaný

Fr. Kučera, starosta města.