T.J. Sokol Bzenec

VEŘEJNÉ CVIČENÍ V ROCE 1919

První veřejné cvičení bzenecké jednoty v samostatné republice, které se uskutečnilo v roce 1919 ve bzeneckém zámeckém parku.


PŘEDSLETOVÉ CVIČENÍ ŽUPY KOMENSKÉHO VE BZENCI 12. A 19. ČERVNA 1932

Tímto veřejným župním předsletovým cvičením chtěl T.J. Sokol Bzenec zároveň oslavit padesáté výročí svého vzniku a proto byl program velmi pečlivě připravován. Jednalo se zřejmě o největší veřejnou akci, kterou bzenecká jednota v průběhu své historie uskutečnila. Nechme o ní ale povyprávět tehdejšího jednatele T. J. Sokol Bzenec:

„Po rozhodnutí, že slet koná se ve Bzenci, dal se výbor za pomoci cvičitelského sboru pilně do práce. Zajištěna zahrada v zámku, pořízena účelná reklama. Na větší nádraží v župě vyvěsili jsme reklamní pásy, po jednotách a pobočkách rozeslali jsme několikráte plakáty, do časopisů jsme zaslali sletové zprávy a do rozhlasu zaslali krátkou noticku, která byla několikráte opakována. Zvláštním přípisem sezvali jsme jednoty a pobočky, jakož i členy a příznivce mimo Bzenec dlící. Vlastním nákladem vypravili jsme sletové číslo župního věstníku, na úhradu tohoto sehnali jsme účelnou inzerci. Potřebné nářadí půjčili nám okolní jednoty – sami jsme zakoupili železnou konstrukci pro nářadí.

A nyní již veškeré členstvo pracovalo – po návrhu výboru byl sestaven pracovní výbor pozůstávající ze 148 členů. Pracovní výbor scházel se často, jak toho potřeba vyžadovala a konal se svými vedoucími odborů pilné přípravy. Mnohým schůzím byl již přítomen br. župní náčelník se svými velmi cennými radami, později i sestra župní náčelnice. Oběma patří lví podíl na zdaru sletu. Velmi ochotně vypomáhali hasiči a skauti. Zdravotní službu za vedení br. Dr. Poláška konala zdravotní hlídka děl. pluku 125 spolu se samaritánskou hlídkou hasičskou. Vstupné vzhledem k tíživým hospodářským poměrům stanoveno nízké.

Den žactva 12. června obeslalo 26 jednot a poboček 773 žáky a 748 žačkami v kroji sokolském a 15 žaček v kroji slováckém – průvodu zúčastnilo se 1 710 krojovaných osob, cvičení odpoledne platících 1 103. Stravovací odbor pečlivě zhostil se své úlohy, v poledne bylo poděleno žactvo párky s chlebem za příplatek 1 Kč a po cvičení všichni cvičící žáci a žačky obdrželi čaj s koláči zdarma.

Hlavní den sletu 19. června shromáždilo se z 55 jednot 168 dorostenců a 190 dorostenek, 370 žen a 366 mužů cvičících – celkem 1 094 osob. Průvodu v čele se zástupci ČOS, župního předsednictva, zástupce jednoty z Brna, Jablunkova a jiných hostů zúčastnilo se za doprovodu 3 kapel 1 045 krojovaných členů. Platících osob přihlíželo zkouškám 252 a odpolednímu cvičení 2 316 osob. Počasí – myslím právě proto, že jsme se proti nepohodě pojistili – bylo nádherné, cvičiště se seřadištěm ideální, jaká tedy mohla býti nálada? Vrcholila písní při prostných mužů: „Vzhůru bratři, vůdce volá!“ Dopoledne v hlavní den sletový navštívila početná deputace rovy zesnulých bratří a sester, kdež u hrobu br. Jana Rychmana byla věnována tichá pietní vzpomínka.“


OSTATNÍ SOKOLSKÉ FOTOGRAFIE