BZENECKÝ KULTURNÍ ZPRAVODAJ – srpen 1973

 

BZENECKÝ KULTURNÍ ZPRAVODAJ

SRPEN 1973

Vydává: Městský klub pracujících v Bzenci

Redakce: Stan. Otépka s redakční radou

Povoleno: Odborem kultury ONV Hodonín č.j. 1973/Hf/7/109

Počet výtisků: 1000

Slavnostní odhalení památníku s. Klementu Gottwaldovi v Hodoníně – 1. září 1973

Postavením památníku soudruhu Gottwaldovi v okresním městě Hodoníně uctí pracující našeho okresu osobnost ušlechtilých rysů, komunistického novináře, který svou lidovostí, prostým vystupováním a uměním přesvědčovat dovedl získat pro dobrou věc nejširší vrstvy poctivých lidí.

Osobnost našeho prvního dělnického prezidenta je nerozlučná spjata s novodobými dějinami našeho státu a historií Komunistické strany Československa. Svým podílem zasáhl výrazně do první etapy formování socialistické společnosti u nás; jeho odkaz je stále živý. Jeho působení v předválečném období bylo vždy na opačné pozici k masarykismu a otevřeně odhalovalo jeho záměry i reakční podstatu.

Předsednictvo OV KSČ v Hodoníně proto uvítalo iniciativu složek našeho okresního města a plně podpořilo jejich návrh na postavení pomníku prvnímu dělnickému prezidentovi. Přitom POV nepovažuje postavení pomníku za záležitost jen Hodonína, nýbrž za událost celookresního významu, za záležitost každého občana. Vztah k dílu a osobnosti soudruha Gottwalda je jedním ze znaků, podle kterých hodnotíme vztah každého jedince k naší současnosti.

—+++ooo0ooo+++—

Památník je dílem umělců: akad. sochaře prof. J. Malejovského z Prahy. Reliéfy prosincové stávky od akad. sochaře F. Štábly z Hodonína. Architektonické řešení ing. architekt B. Hanák

75 let ZDŠ Bzenec

Slaví a vzpomínají se různá výročí. Jedním z důležitých mezníků v životě je určitě škola. Letos v srpnu vzpomeneme 75. výročí naší základní devítileté školy. Naše škola měnila své názvy. Z třídně diferencované školy vznikla v současné době škola nového typu – škola socialistická. Škola vždycky byla a zůstane zdrojem prvních poznatků, prvních vědomostí a dovedností a to zavazuje.

Chceme ukázat současníkům školu minulou i dnešní na výstavách prací absolventů i současných žáků, které budou pořádány ve všech místnostech školy, a to v sobotu 18. srpna od 13.00 hodin odpoledne a v neděli dne 19. srpna po celý den.

Vlastní oslava proběhne v zámeckém parku 18. srpna 1973 s tímto programem:

– 7.00 budíček

– 9.30 koncert dechové hudby na zámeckém nádvoří

– 10.00 slavnostní zahájení oslavy – uvítání účastníků, projevy zástupců organizací, vzpomínky bývalých žáků a KULTURNÍ PROGRAM

V sobotu odpoledne proběhnou dále schůzky jednotlivých ročníků – o místnosti je postaráno a je potřeba se informovat ve škole.

V neděli dopoledne v 9.00 hodin jsou pak pořádány vlastivědné vycházky po Bzenci a jeho okolí.

Na všechny návštěvníky se těší pořadatelé.

BZENECKÁ ŠKOLA

75. výročí založení měšťanské školy v Bzenci neznamená ještě, že by právě od té doby začalo v Bzenci pravidelné vyučování. Škola, jakožto vzdělávací instituce, prodělala namnoze velmi složitý vývoj. Všimněme si proto krátce i období, které předcházelo otevření nové školy.

Hlavní podmínkou vzniku školy byl učitel – člověk znalý písma a počtů, který neměl zábranu vykonávat takové povolání. A to mohl být v dálné minulosti především kněz. Proto lze předpokládat, že všude tam, kde byl kostel vznikla i jakási, byť primitívní škola.

Pokud je známo první zmínka o bzeneckém knězi je z roku 1233, další pak až z r. 1320. Můžeme předpokládat, že při kostele byla i farní škola, do níž chodily děti zámožnějších občanů. Zmínky o opravdové škole pocházejí pak až z druhé poloviny 16.století, kdy v početnějších jednotách byly zřizovány školy bratrské. Čeští bratři měli pravděpodobně svoji školu, sbor i hřbitov na Suchém řádku.

Bělohorská porážka znamenala dobu temna i pro naše město. Majitelé panství Pruskovští zvyšují po způsobu jiných šlechticů dávky i robotu. Žáků do školy chodilo tehdy málo, poněvadž musely pomáhat rodičům při neustále se zvyšujících robotních povinnostech. Ani učitel to neměl snadné. Kromě 20 zlatých ročně, které dostával, si měl další živobytí od svých žáků každou sobotu vybrat.

Škola stávala na Dolním náměstí do roku 1777. Za hraběte Arnošta Pruskovského (správně hraběnky Arnošty Salm-Neuburg – pozn. přepisovatele) byla postavena nová na místě dnešní školy. Byla v ní jedna učebna a 3 místnosti pro rektora a jeho pomocníky. Počet byl „pouhých“ 264 dětí – žáků. Poplatky, které rodiče museli dávat rektorovi za vyučování se platily podle toho, do které třídy jejich děti chodily. Děti, jež se učily abecedě, platily týdně po 1 krejcaru, které už slabikovaly platily 2 krejcary, které už četly a psaly platily 3 krejcary. Ty děti, které se učily němčině a diktandu platily dokonce 6 krejcarů týdně.

Škola měla šindelovou střechu a na střeše byla zvonice, jež sloužila k tomu, aby pomocník rektora svolával zvoněním děti do školy. Roku 1835 škola vyhořela. Nová pak byla postavena r. 1837. Tato dvojtřídní škola byla r. 1856 rozšířena na trojtřídní a r. 1874 se stala školou pětitřídní. Staré úřední spisy byly odstěhovány na půdu, kde myši a prach provedly dokonalou skartaci. Při bourání školní budovy r. 1897 přišla stará školní dokumentace úplně na zmar. Proto také nevíme o vnitřním životě tehdejší školy nic.

Ve školním roce 1887 – 1888 měla škola 6 tříd s 493 žáky. První třídu navštěvovalo tehdy 100 dětí (to není překlep), další pak více než 80. (Ubohý rektor, nebo kantor).

Přenesme se však k historii nynější školní budovy. Po žádosti bzenčanů o zřízení měšťanské školy schválila Zemská školní rada plány architekta Martina Feye z Uh. Hradiště. Rozpočet na stavbu činil 76.300 zlatých. Ten byl pak po určitém jednání snížen o 10%.

Základní kámen byl položen 4. října 1897.Dr otvoru v něm, byly uloženy dějiny Bzence, jež napsal obecní tajemník Karásek a dějiny školy napsané správcem školy Fr. Odstrčilem.

Stavělo se rychle. Již 5. prosince téhož roku byla budova pod střechou a 18. srpna r. 1898 byla škola předána svému účelu. Tedy za pouhých 11 měsíců od položení základního kamene.

Obecná škola byla rozdělena na chlapeckou a dívčí, při 4.třídě byla pobočka. Měšťanská škola měla jednu třídu. Počet tříd se postupně rozšiřoval. Do školy chodilo 272 žákyň a 250 žáků. Žákovská knihovna měla tehdy pouze 42 knih, učitelská čítala 121 svazků.

Ve školním roce 1908-1909 byla škola rozdělena na obecnou a měšťanskou chlapeckou a obecnou a měšťanskou školu dívčí. Ředitelem chlapecké školy se stal Petr Hyvnar.

V následných letech se všechno schylovalo k válce, která znamenala konec Rakousko-Uherska. Lev vystřídal orla, černožluté prapory nahrazeny červenomodrobílými. Zůstali však boháči a chudáci. Otázky sociální byly rychle potlačeny. Nezměnilo se nic v třídním složení společnosti.

Ve školním roce 1922-1923 navštěvovalo místní školu 724 žáků, kteří se učili v 18ti třídách. Mimo žáků ze Bzence navštěvovali měšťanskou školu i žáci z Domanína, Nedakonic, Ořechova, Mor. Písku, Medlovic, Osvětiman, Syrovína, Újezdce, Těmic a Žeravic.

Školní budova byla elektrifikována a v roce 1925 byla provedena rozsáhlá oprava školy, při níž byly sňaty se střech slohové vikýře s makovicemi, které hrozily zřícením.

Škola ani tehdy nebyla odtržena od politického dění, jak tvrdili někteří představitelé, naopak byla poplatná tehdejší ideologii.

Všimněme si alespoň akcí prováděných na podporu chudého žactva a různých jiných spolků a organizací v jediném školním roce 1936-1937:

  • říjen – sbírka zeleniny pro dětský domov v Uh. Ostrohu (vynesla více než 9 centů zeleniny)
  • listopad – sbírka XXII. Dětského dne – vybráno ve školách a městě 1780 Kč
  • prosinec – noční ošacovací akce – podělení chudého žactva nejnutnějším oděvem
  • leden – počátek mléčné akce
  • březen – sbírka na Masarykovu Ligu proti tuberkulose
  • duben- sbírka vajec pro Okresní péči o mládež v Uh. Ostrohu
  • květen – Svátek matek se sbírkou – vybráno 3 141 Kč

Kromě oslav a sbírek probíhalo na školách množství vzpomínkových pásem k různým výročím (výročí spisovatelů, básníků, hudebníků), žáci navštívili 10 filmových představení. 0bdobný program měla škola stanoven s menšími obměnami téměř každý rok od vyhlášení samostatnosti, až po zabrání našich zemí fašistickým Německem.

Po mnichovském diktátu nastává stagnace našeho školství, která vyvrcholila snahou fašistů o germanizaci. Nejenže jsou zavřeny naše vysoké školy, omezeno školství střední, ale i základní stupeň vzdělání podléhá germanizačním vlivům. Je zavedena povinná výuka němčiny, učitelé jsou nuceni spolu se žáky oslavovat vítězství německých zbraní, dějiny našeho národa mají vymizet z dětských myslí. Že se tomu tak nestalo, poděkujme těm učitelům, kteří ani v nejtěžších chvílích našeho národa nevychovávali mládež jinak, než jim kázalo jejich vlastenecké přesvědčení.

V prvním poválečném roce se začalo vyučovat podle úředních osnov vydaných v r. 1932. 0dbourává se vyučování němčině – ve všech třídách se začalo vyučovat ruštině. Protože v době okupace jen malé procento žáků mělo přístup do měšťanské školy, byly již v červnu 1945 provedeny zkoušky žáků, kteří pak byli zařazeni podle postupných ročníků do měšťanské školy.

Program TRADIČNÍCH VINAŘSKÝCH SLAVNOSTÍ

ve dnech 18. a 19.srpna 1973 v areálu zámeckého parku v Bzenci

SOBOTA dne 18. srpna

od 20.00 do 3.00 hodin

BRNĚNSKÁ SHOW PRO KAŽDÉHO

ve které účinkují: Z. Pantůček, L. Pantůček, H. Kordasová, V. Krumlová, L. Hudcová a jiní

Hudební doprovod: 0. BURKERT a spol.

K tanci a poslechu hrají: SYNKOPY 61 s Helenou Blehárovou a Velký taneční orchestr Měst. klubu pracujících

Vstupné 15.00 Kčs, vojsko 10.00 Kčs

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

NEDĚLE dne 19. srpna

od 15.00 do 24.00 hodin

STAROBRNĚNSKÁ DVANÁCTKA známá z Čsl. televize a rozhlasu – spoluúčinkuje humorista JOSEF ŠTĚTINA. Program uvádí a doplňuje JIŘÍ ŠTUCHAL

K tanci a poslechu hrají: ALBATROS – Big beatová skupina z Gottwaldova a Velký taneční orchestr MKP Bzenec

Vstupné 12.00 Kčs, vojsko 8.00 Kčs, děti 5.00 Kčs

Vstupné pouze na tanec 8.00 Kčs

+++++++++++++++++++++++++++++

Za nepříznivého počasí kulturní programy v sále MKP.

 

Městský klub pracujících v Bzenci uspořádá v sezoně 1973 – 1974 tyto KURZY

Jazykové:

  1. kurz němčiny pro začátečníky
  2. kurz němčiny pro pokročilé
  3. kurz francouzštiny pro začátečníky

Zájmové:

  1. kurz hudební výchovy pro mládež
  2. kurz moder. tance a společenské vých.
  3. kurz pletení na stroji pro začátečnice
  4. kurz pletení na stroji pro pokročilé
  5. kurz šití a střihů
  6. kurz štíhlé line

Uskutečnění kurzů závisí na počtu přihlášek do jednotlivých kurzů. Rovněž počtem přihlášených je ovlivněna výše kurzovného.

Přihlášky přijímá kancelář Městského klubu pracujících v Bzenci – kulturní dům každodenně mimo soboty do konce měsíce září 1973. – Zápisné činí Kčs 10.– pro každý jednotlivý kurz a platí se při podání přihlášky. Vrací se jen v případě, že by kurz nebyl klubem realizován.

Prosíme, abyste uváděli vždy přesnou adresu pro písemný styk.

Podejte svou přihlášku co nejdříve!

MUZEUM města Bzenec

Při MěstNV byl založen muzejní kroužek – kolektiv, který navazuje na tradici muzejního spolku, který začal svoji činnost v roce 1937 a ukončil svoji činnost v roce 1952.

Muzejní sbírky byly tehdy uloženy a vystaveny v místnostech bzeneckého zámku. Z vinařských závodů byly sbírky přemístěny do několika různých objektů. V této době jsou sbírky roztříděny umístěny v domě čp.71. Rada MěstNV v roce 1967 přijala usnesení o vybudování nových výstavních prostor. Tyto prostory budou dány do užívání v roce 1974. Ve výstavní síni budou instalovány nynější sbírky.

V průběhu posledních 12 let došlo ke změně zemědělské výroby a je nutné zajistit pro příští generace stroje, nástroje a předměty, které se používaly při zemědělské malovýrobě.

Žádáme všechny občany našeho města, aby byli nápomocni při zajišťování těchto předmětů a nástrojů, a tyto předali MěstNV pro rozšíření muzejních sbírek. Vyzýváme ty občany, kteří mají zájem o muzejní práci, aby se přihlásili na MěstNV, aby se rozšířil okruh přátel městského muzea v Bzenci.

V této době již pracuje menší kolektiv rady MěstNV pro muzejní práci v našem městě, jehož úkolem je pokračovat v práci bývalého muzejního spolku v Bzenci.

V plánu tohoto kolektivu je vybudování přírodního skanzenu, kde by byly soustředěny zemědělské stroje, povozy atd., které se používaly v našich zemědělských hospodářstvích.

Obracíme se na naše občany, by neničili staré secí stroje, řezačky slámy (sečkovice), malé povozy na odvoz chlévské mrvy, velké povozy na svoz obilí, žačky trávy, obilné samovazy, válce na úpravu půdy, pluhy pro kravské i koňské potahy a všechny ostatní stroje a nástroje, které budou soustředěny a vystaveny v plánovaném skansenu.

Helena Hodková

Zpráva Sboru pro občanské záležitosti

Činnost SOZ v Bzenci spočívá především v důsledném zabezpečování, přípravě a organizování občanských obřadů a citovým působením na člověka od jeho narození až po úmrtí a přetvářením jeho myšlení na základě zásad socialistického způsobu života.

Za tuto svoji činnost byl SOZ v Bzenci vyhodnocen v r. 1972 krajským poradním sborem pro občanské záležitosti při radě JmKNV v Brně titulem „Vzorný sbor pro občanské záležitosti Jihomoravského kraje“.

Ve 2. čtvrtletí 1973 SOZ zajišťoval následující akce:

  • Bylo vykonáno 5 svatebních obřadů.
  • Do svazku občanů našeho města bylo přivítáno 22 občánků.
  • V předvečer 28.výročí osvobození našeho města byly slavnostně předány 54 mladým, patnáctiletým občanům občanské průkazy.

Náš sbor věnuje značnou pozornost starším občanům. Nejenže jsou tito navštěvováni v den svých životních jubileí ve svých domovech členkami SOZ a funkcionáři MěstNV (ve II. čtvrtletí ve 3 případech), ale jsou pro ně každoročně připravovány besedy s hodnotným programem. Letos se tato beseda uskutečnila 2. června v Kulturním domě. Oslavy „zlatých svateb“ zajišťuje náš sbor podle zdravotního stavu a přání jubilantů, oceňujeme příkladné soužití a věrnost, dobrou výchovu dětí a význam práce obou manželů pro společnost.

Tak dne 5. června 1973 oslavili zlatou svatbu manželé Václav a Augusta Přibylovi čp. 708 a dne 24. července manželé František a Marie Smočkovi čp. 519.

–oo0oo–

Městská lidová knihovna

Blahopřeje k narozeninám těmto dvěma spisovatelům:

Dne 12. srpna se dožívá74 let význačný moravský spisovatel JOSEF VEROMÍR PLEVA, který píše hlavně pro mládež. Jeho nejznámější knihou je MALÝ BOBEŠ. Další jeho díla jsou „KAPKA VODY“, „HOŠI S DYNAMITEM“. Velmi pěkně přepracoval známou knihu „ROBINSON CUSOE“.

Dne 18. srpna se dožívá 66 let další moravský spisovatel VLADIMÍR PAZOUREK, který už dvakráte besedoval v Bzenci s našimi čtenáři. Jeho nejčtenější kniha má název „NEKLIDNÉ BRÁZDY“. Tato kniha byla čtena i v nedělní literární chvilce čs. rozhlasu.

Přijďte si i Vy vypůjčit některou z knih těchto spisovatelů. Budete jistě velmi spokojeni.

OKRESNÍ PRŮMYSLOVÝ PODNIK HODONÍN

se sídlem v Bzenci nabízí prostřednictvím svých vzorkových prodejen:

HODONÍN / Stalingradská ul.;

BZENEC / Nádražní ul.;

VESELÍ n/Mor. / Rudé Armády;

STRÁŽNICE / Kostelní;

VELKÁ n/Vel.;

ŽDÁNICE

pro motoristy:

PRAŠNICE (zástěrky) na auta typu ŠKODA. Cena za pár Kčs 29.—

Využijte příležitosti a vyhněte se možným nepříjemnostem, které by vám vznikly nesplněním vyhlášky č. 32.

V těchto našich prodejnách jsme připraveni dobře Vás obsloužiti i v požadavcích, které se budou týkat jak TEXTILNÍCH VÝROBKŮ, tak i DOPLŇKOVÉHO NÁBYTKU.

Naše vzorkové prodejny se těší na Vaši návštěvu.

KINO SVĚT MěstNV v BZENCI

Pořady na SRPEN 1973

Středa 1. srpna; 20.00 hod.; Vstupné: 5,- / 6,- / 7,-

„ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ“ Čes. barev. širokoúhlý film. Fant. komedie, která se odehrává jednak v Americe, jednak v Praze r. 1911. V hl. rolích J. Sovák, J. Brejchová, L. Lipský, Iva Janžurová, P. Čepek a jiní.

Krátký film: SMRTÍCÍ VŮNĚ

Mládeži nepřístupno!

Sobota 4. srpna; Neděle 5. srpna; vždy ve 20.00 hod.; Vstupné: 5,- / 6,- / 7,-

„LOTR PO PRAVICI“ Italský barev. širokoúhlý film – transpozice Evangelia. Hlavní role v podání amerického herce Vooda Strode.

Mládeži nepřístupno!

Neděle 5. srpna; Pouze v 16.00 hod.; Vstupné: 6,- / 7,- / 8,-

„ZLATOKOPOVÉ Z ARKANSASU“ Západoněm. bar. širokoúhlý film dobrodružný.

Krátký film: DO LESÍČKA NA ČEKANOU

Mládeži přístupno i na slevenky.

Středa 8. srpna; ve 20.00 hod.; Vstupné: 4,- / 5,- / 6,-

„ČLOVĚK Z DRUHÉ STRANY“ Skutečná událost 20. let v barev. širokoúhlém filmu. Hlavní role Vj. Tichonov, B. Anderssonová.

Mládeži přístupno na slevenky klubu přátel sov. filmu.

Sobota 11. srpna; Neděle 12. srpna; vždy ve 20.00 hod.; Vstupné: 4,- / 5,- / 6,-

„DŮM BORIŮ“ Francouzský film barevný – romant. příběh o fr. spořádané rodině.

Krátký film: DCERA ZEMĚ

Mládeži nepřístupno!

Neděle 5. srpna; Pouze v 16.00 hod.; Vstupné: 3,- a 4,-

„PERRI Z VELKÉHO LESA“ Amer. barev. film z produkce Walta Disneye. Příběh šedivé veverky.

Krátký film: DONALDOVI SYNOVCI

Mládeži přístupno!

Od 13. do 21. srpna v kině SVĚT dovolená!

Středa 22. srpna; ve 20.00 hod.; Vstupné: 4,- / 5,- / 6,-

„TRISTANA“ Fr-it-šp barev. film. Komorní příběh mladé dívky, ovládané starcem, později milencem a manželem.

Krátký film: EGO

Mládeži nepřístupno!

Sobota 25. srpna; ve 20.00; Neděle 26. srpna; 16.00 a 20.00 hod.; Vstupné: 3,- / 4,- / 5,-

„SMRT SI VYBÍRÁ“ – Český film – detektivka. Kriminální příběh z pošťáckého prostředí o pátrání, které bylo dlouho bezvýsledné.

Krátký film: OČISTNÁ LÁZEŇ

Mládeži přístupno!

Středa 29. srpna; ve 20.00 hod.; Vstupné: 3,- a 4,-

„STAL JSEM SE MUŽEM ZÁKONA“ Maďarský kriminální film o dobrodružstvích, která přináší riskantní povolání – v české řeči.

Mládeži nepřístupno!

Předprodej vstupenek na všechny představení vždy hodinu před začátkem představení. Vstupenky si můžete objednat i telefonicky na č. 95 502. Vedení kina si vyhrazuje změnu programu z vážných provozních důvodů.

INFORMACE KOMUNÁLNÍCH SLUŽEB MĚSTA BZENCE

STŘEDISKO STAVEBNÍ A BYTOVÉ ÚDRŽBY Komunálních služeb města Bzence nabízí své služby v profesích:

MALÍŘI A NATĚRAČI

ELEKTROINSTALATÉŘI

STAVEBNÍ STOLAŘI

ZÁMEČNÍCI

Dopravu materiálu zajistí nákladními auty nebo traktory.

Veškeré informace na středisku stavební a bytové údržby v Tyršově ulici.

Telefony 95 208 nebo 95 118

VAŠE SPOKOJENOST NÁŠ CÍL!

 

Zde publikovaný zpravodaj si můžete stáhnout pro nekomerční účely jako soubor formátu PDF.